knižní e-shop point sleva 15-50% point patafyzika

PATAFYZICKÝ OBČASNÍK

TRADICE point KVALITA point HOVNAJS

14 let pěstování a šíření Vědy věd – patafyziky.
Od 11. čísla k dostání pouze zde.

 
Petr Bartůněk: Dezertéři
Novinka: Zahradníkův rok na hřbitově
Novinka: S devianty na věčné časy
tvorba www stránek
Czech Arts
© webdesign econtrol.cz 2008
Petr Bartůněk: Dezertéři
Petr Bartůněk
Dezertéři
E-kniha 120 Kč
Tištěná 220 Kč
Popis
300 stran
Formát 145x210 mm
Brožované

Petr Bartůněk: Dezertéři

Věnováno památce profesora Miloslava Petruska

Mám zájem o publikaci


Jméno
Příjmení *
Ulice
PSČ *
Obec *
Telefon
E-mail *
Typ knihy *   E-kniha (120 Kč)
  Tištěná (220 Kč)
Počet výtisků
Doručení (tištěná verze)   Osobně na odběrném místě
  Poštou na dobírku
Poznámka
Ověřovací kód *     opište ověřovací kód opište ověřovací kód opište ověřovací kód opište ověřovací kód  
 
 
* Povinné údaje. Bude vyžadováno zpětné potvrzení zadaným e-mailem.

Problém s odesláním nebo potvrzením zájmu? Pište na grygar@econtrol.cz
 
  • Dotisk knihy se uskuteční za předpokladu minimálního nákladu 50 výtisků
  • Kniha bude k dostání na odběrném místě - Ústí nad Labem a Mníšek pod Brdy. Den, hodina a konkrétní místo budou oznámeny každému zájemci mailem. (Cena 220,- Kč)
  • Kniha může být také distribuována klasicky poštou jako listovní zásilka na dobírku (Cena včetně poštovného 280,- Kč).
  • E-kniha bude ke stažení po převodu platby na účet: 217451013/0800

A tady je malá ochutnávka z knihy Dezertéři. Vybrané kapitoly se vám po kliknutí rozbalí, takže můžete sami zhodnotit kvalitu textu
 
Kapitola F Kapitola F Kapitola O Kapitola O Kapitola W Kapitola W
V Dezertérech se odehrává příběh čtyř protagonistů na přelomu 70tých a 80tých let, muzikanta, sociologa, herečky a nomenklaturního manipulátora, kteří jsou vzájemně propojeni zlomyslností, či laskavostí osudu, jak to kdo cítí. Nejedná se o fikci, ale o vyfabulovanou literární konstrukci, která se opírá o osobní zkušenosti a zážitky, a odráží atmosféru té doby v naší metropoli. Je to příběh o manipulaci, kariérách a především zneužitelnosti. Není od věci, že žádný z těchto fenoménů se nevytratil, naopak se stal rafinovanější a syrovější.

Slovník české literatury po roce 1945

BARTŮNĚK, Petr * ( 21. 3. 1953 Litoměřice)
Syn Josefa B. (1913 - 1963) publikujícího 1940 - 50 povídky, fejetony a kreslený humor; bratr výtvarníka Jiřího B. (* 1946). 1968 - 73 studoval na Střední průmyslové škole stavební v Děčíně.
Po maturitě pracoval jako projektant na Útvaru hlavního architekta v Ústí nad Labem (do 1976) a v Praze (1977 - 83). Od 1984 byl spisovatelem a scenáristou z povolání. Od 1991 vlastní malou projekční firmu, od roku 1995 pak malou stavební firmu. Již v Ústí nad Labem vedl folkovou skupinu ATD (1973 - 76); po přestěhování do Prahy působil rovněž jako písničkář v různých pražských klubech a malých divadelních scénách, 1979 - 84 účinkoval se Zuzanou Hanzlovou, zpěvačkou C & K Vocalu. Debutoval v Mladém světě písňovým textem Vlak Žížalák (1970). Od 1976 publikuje fejetony, povídky, básně a reportáže v Květech, Literárním měsíčníku, Mladé frontě, Mladém světě, Práci, Tvorbě, Kmeni aj.; od 1990 v Tvaru, magazínu Co vás zajímá a časopisu Playboy. 1989 byl spolu s dalšími autory, s nimiž se cítí generačně spřízněn (A. Berková, M. Huptych aj.), jedním ze zakládajících členů Hejna českých spisovatelů Mamut. Na motivy novely pro mládež Ach jó! natočil 1985 režisér V. Drha film Do zubů a do srdíčka (podle autorova scénáře), na motivy novely Milión bláznivých chutí napsal scénář televizního filmu Supersen, který realizoval 1989 J. Svoboda. V Mladé frontě užíval šifry bak. Už v novele Milion bláznivých chutí a Ach jó! se B. zabýval bolestmi dospívání. V příbězích akcentujících životní pozitiva klade proti sobě přirozenou senzitivitu, poctivost i charakterovou opravdovost mladých lidí, kteří nalézají smysl života v konkrétní činnosti, a morálně nalomený svět dospělých. Jeho prózy nemají složitě komponovanou fabuli, vyznačují se prolínáním komického s lyrickým a meditativním, jakož i svěžím vyprávěním čerpajícím z různých jazykových vrstev. Některé z těchto rysů rozvíjí B. rovněž v románu Slavnostní odhalení sochy koncipovaném jako retrospektivní vnitřní monolog. V modelovém příběhu citlivého mladého muže, odmítajícího životní styl rodičů, se bez ohledu na kauzalitu časoprostoru asociativně prolíná rovina reálná se snovou. Konzumnost současného světa B. konfrontuje s hrdinovou touhou po sebeidentifikaci, s jeho potřebou dobrat se osobních jistot. Zatímco zde se postava uzavírá do sebe, a tím de facto akceptuje povrchnost a aroganci společenského mechanismu, hrdina následného románu Páternoster se v očistném procesu sebepoznání rozhodne k otevřené konfrontaci se společností. Tato osobitá evokace polistopadové skutečnosti střídá reálné s fantazijním (včetně prvků sci-fi) a autor v ní uplatňuje i prvky symboliky a podobenství.

Bibliografie

  • Knihy: Milion bláznivých chutí (Mladá fronta, 1982); Ach jó! (Albatros, 1985); Slavnostní odhalení sochy (Československý spisovatel 1989); Páternoster (Západočeské nakladatelství, 1992).
  • Filmy: Do zubů a do srdíčka (1985), TV film Supersen (1989)

Literatura

J. Čejka: doslov, in Milion bláznivých chutí (1982); ref. Milion bláznivých chutí: J. Lukeš, SvSl 12. 8. 1982; P. Bílek, Tvorba 1982, č. 45, příloha Kmen; ref. Slavnostní odhalení sochy: J. Zahradnický, Kmen 1989, č. 35; E. Lukeš, Literární revue 1990, č. 4; ref. Páternoster: T. Randák, LidN 5. 5. 1992; R. Škvařil, NK 1992, č. 9; P. Kosatík, Tvar 1992, č. 28.
Autor hesla: Blanka Svadbová (1995)
© ÚČL AV ČR (www.ucl.cas.cz), inSophy (www.insophy.cz), Studio Vémola (www.vemola.cz), 2006
Reklama:   zájezdy pro školy   |   masáže praha   |   autobusová doprava   |   palety   |   tlačné ventily   |   koberce